MÖBLER / Bord / Damskrivbord+ 1637340
*
nr 163 7340
Damskrivbord+
Spegel, Jugend, vitmålat, L95 D52 H107
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 augusti 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau bord damskrivbord jugend skrivbord spegel vitmålat
-
5136 Barnmöbel
3 delar, Tidigt 1900-tal, Skrivbord + 2 st pinnsto..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:22
-
4008 Bockbord
Furu. Bredd: 137 cm, djup: 60 cm, höjd: 72 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06
-
4146 Bord
med klaffar och låda, mahogny. Bredd: 115 cm + 2 k..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:08
-
5182 Matbord
1960-tal, 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:23
-
5183 Pelarbord
Nyrokoko. Bredd: 72 cm, djup: 50 h, 73 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:03
-
4249 Piedestal
med stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 6..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:49
*
Damskrivbord+
nr 163 7340
Damskrivbord+
Spegel, Jugend, vitmålat, L95 D52 H107
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 augusti 2002 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau bord damskrivbord jugend skrivbord spegel vitmålat
-
5136 Barnmöbel
3 delar, Tidigt 1900-tal, Skrivbord + 2 st pinnsto..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:22 -
4008 Bockbord
Furu. Bredd: 137 cm, djup: 60 cm, höjd: 72 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06 -
4146 Bord
med klaffar och låda, mahogny. Bredd: 115 cm + 2 k..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:08
-
5182 Matbord
1960-tal, 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:23 -
5183 Pelarbord
Nyrokoko. Bredd: 72 cm, djup: 50 h, 73 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:03 -
4249 Piedestal
med stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 6..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:49